вторник, 25 сентября 2018 г.

Tund 4

Академический поиск


Последовательность поиска информации в различных типах источников


1. академические словари
2. учебники (там уже проверенные концепции и фамилии)
3. обзоры из научных журналов
4. монографии и статьи
5. диссертации и авторефераты


Все источники, кроме учебников, можно и нужно включить в список литературы по теме исследования.

Источники можно искать в каталогах библиотек (в том числе, электронных). А можно и с помощью интернет-ресурсов.

eLibrary.ru — Научная электронная библиотека
http://elibrary.ru/querybox.asp

В ней имеет смысл искать российские научные публикации. Воспользуйтесь расширенным поиском с параметрами. Можно искать статьи в «приличных» журналах с высоким рейтингом. Так вы скорее найдете авторитетных исследователей по вашей проблеме.



Google Scholar — Академия Google
http://scholar.google.com

Вместо Google используйте специализированный поиск Google Scholar (инструкцияhttps://scholar.google.ru/intl/ru/scholar/help.html). Здесь можно найти публикации на разных языках. У поиска также есть расширенные параметры (во времени, цитированию).

На Google Scholar в разделе «Показатели» можно обнаружить наиболее влиятельные журналы по областям https://scholar.google.ru/citations?view_op=top_venues&hl=ru&vq=soc.

Если вы планируете работать над темой длительное время, можно подписаться на оповещения о появлении новых материалов по ключевым словам, автору и проч.


http://www.dissercat.com

Eestis:







Презентация


E-kataloog ESTER


E-kataloog ESTER (https://www.ester.ee) on Tartu ja Tallinna suuremate raamatukogude ühiskataloog, mis sisaldab andmeid raamatukogudes leiduvate raamatute, ajakirjade ja muude teavikute kohta. E-kataloog võimaldab leida raamatute ja muude väljaannete asukohta raamatukogus ning näha, kas raamat on kohal või välja laenutatud. Minu ESTER-isse sisse logides saab ka raamatukogudes olevaid teavikuid laenutamiseks või kohapeal kasutamiseks tellida ja end laenutatud teavikutele järjekorda panna. Tellimise ja järjekorda panemise võimalused on raamatukogudes erinevad, täpsemat infot saab vastava raamatukogu kodulehelt.

Eesti artiklite andmebaas ISE

Eesti artiklite andmebaasist ISE (Index Scriptorum Estoniae, http://ise.elnet.ee) leiate infot kuni 31.12.2016 peamiselt Eestis ilmunud ajakirjade, artiklikogumike ja jätkväljaannete artiklite kohta ja täisteksti kättesaadavuse korral ka linke täistekstidele. Alates 2017. aastast ilmunud ajakirjade artikleid saab otsida andmebaasist DIGARi Eesti artiklid (http://dea.digar.ee). ISE-sse lisatakse artikleid valikuliselt. 

Video Video tutvustab otsingut andmebaasis ISE.





DIGAR Eesti artiklid


DIGAR Eesti artiklid (http://dea.digar.ee) on uus Eesti artiklite portaal, mille eesmärgiks on koondada kõik Eesti ajalehed, ajakirjad jt perioodilised väljaanded ühte kohta ja pakkuda juurdepääsu nende sisule. Siit leiab 
  • enamuse Eestis 2014. aastast ilmunud ajalehtedest
  • vanu ajalehti aastatest 18211944 (üle kantud andmebaasist Digiteeritud Eesti ajalehed http://dea.nlib.ee/)
  • osaliselt ajalehti aastatest 19452013, nimetusi lisatakse aja jooksul 
  • 2017. aastast ilmunud ajakirjad ja perioodilised väljaanded. 
Otsing andmebaasis DIGARi Eesti artiklid erineb ESTERi ja ISE otsingust, kuna siin saab otsida kogu tekstist. Otsingusõnu võib vabamalt valida, kuid heade tulemuste saamiseks peavad need olema sisult täpsed. Artiklite leidmiseks tuleb sisestada otsitav(ad) sõna(d) otsingukasti. Vaikimisi otsitakse kogu tekstist. Alates 2014. aastast lisatud väljaannete puhul toimib ka otsing rippmenüüst valitud artikli pealkirja või autori järgi, kuid vanemate ajalehtede puhul tuleb praegu teha kõik otsingud täistekstist.  






Eesti e-varamu


Eesti e-varamu portaal (http://e-varamu.ee) on Eesti raamatukogude, muuseumide ja arhiivide ühine otsinguportaal.
Ühisotsing sarnaneb Google'i otsinguga, kuid otsing tehakse kindlates andmebaasides, mitte kogu veebis. Ühisotsingumootoritel on palju erinevaid võimalusi otsingu täpsustamiseks, mis muudab otsimise mugavamaks, annab ideid otsingute varieerimiseks ning seeläbi ka võimalusi paremate otsingutulemuste saamiseks. Kui täistekstid on olemas, siis nendele on link.
E-varamus saab teha otsinguid paljudes Eesti andmebaasides korraga (näiteks e-kataloog ESTER, artiklite andmebaas ISE, ülikoolide digiarhiivid ja muuseumide ning arhiivide digiteeritud kogud). 

Infoallikate hindamine

Kasutatud allikad

https://sisu.ut.ee/infootsitugi/14-oigused-teoste-kasutamiseks


www.etera.ee  


ETERA on Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu digitaalne raamatukogukeskkond



ЗАДАНИЕ

  • Создайте Word документ. 
  • Исследуйте возможности по использованию эстонских баз данных академического поиска. 
  • Найдите из указанных баз данных (Ester, ISE, Riksweb, Urram, Google Академический, и т.д.) 4 источника по теме своей исследовательской работы. Один источник должен/может быть книгой, другой статьей или работой степени бакавра или магистра. Укажите автора, название, год издания, страницы, из какой базы данных взята информация.
  • Оформление: в начале рабочего листа добавить название вашей темы, на следующей строчке указываем фамилию, имя, класс. Далее списком указать научные источники по теме. 
  • Cохраните файл и пошлите по электронной почте juliailves.tjk@gmail.com в теме письма укажите свою фамилию

вторник, 18 сентября 2018 г.

Tund 3

Otsing kindlatelt lehtedelt 


Sageli juhtub, et tead lehte, kus otsitav info asub, kuid sellel lehel puudub otsingumootor või see ei tööta. Et otsida Google’ga mingilt kindlalt veebilehelt, kasuta märksõna site: millele järgneb täielik või osaline kodulehe aadress. Ära unusta koolonit!

Näiteks kui otsida sõna albaania, kasutades Eesti Päevalehe enda kodulehel olevat otsimootorit, siis me vastuseid ei saa. Kuid Google otsing albaania site:epl.ee annab vastuseks palju sellel kodulehel olevaid Albaaniaga seotud artikleid.

Kui tahad otsida, mida öeldakse Eesti kohta ainult itaalia veebilehtedel, mitte ülejäänud maailma omadel, siis kirjuta otsingusse Estonia site:it (it tähistab siin Itaalia domeene .it).


Ülesanne

1. Kontrolli, kas ülalesitatud väited on õiged!

2. Proovi otsingut Madonna site:bbc.co.uk

3. Proovi otsingut korvpall site:sportnet.ee



Otsing failitüüpide järgi 
See on teada, et Google oskab otsida ka internetti üles pandud teksti-, tabelarvutusdokumentide ja pdf-failide seast. Aga seda saab sundida otsima ka ainult näiteks pdf-dokumentides olevast tekstist. Selleks kasuta märksõna filetype: millele järgneb ilma tühikuta soovitud failitüübi laiend. Ära unusta koolonit! Näiteks kui soovid otsida sõna loomad ainult pdf-dokumentide seest, siis kirjuta otsingureale: loomad filetype:pdf


Veebist avalikult kättesaadavaid .ppt-formaadis esitlusi otsides võib otsingusse kirjutada esitlus filetype:ppt. Muidugi saab kasutada tavalist otsingut esitlus.ppt, kuid siis ei saa kätte esitlusi, mis on salvestatud teise nimega.


Ülesanne
Kontrolli, kas ülalesitatud väited on õiged! 
Proovi otsingut tutvustus filetype:doc 
Proovi otsingut hinnakiri filetype:xls 
Proovi otsingut banner filetype:fla 


Aadressiotsing 

Kui tahad leida mingit veebilehte, mida sisu järgi otsida ei oska, kuid millest mäletad, et tal oli mingi aadress, mis sul osaliselt ka meeles on, siis proovi aadressiotsingut. Näiteks et leida veebilehti, millest sa ei mäleta muud, kui et selle aadressis oli sees sõna ilus, kasuta otsimiseks märksõna allinurl: koos sellele vahetult (ilma tühikuta) järgneva otsisõnaga. Antud juhul siis allinurl: ilus


Tulemuseks on need veebilehed, mille aadressis sisaldub kusagil sõna ilus. Veebilehed, millel on tekstis see sõna sees, kuid mitte aadressis, selle otsinguga välja ei tule.



Ülesanne


1. Kontrolli, kas ülalesitatud väited on õiged!

2. Proovi otsingut allinurl: tuuker

3. Proovi otsingut allinurl: salajane

4. Proovi otsingut allinurl: kala


Abiks 



Kui arvad, et kõik need keerulisena näivad võimalused kohe meelde ei jää, siis kasuta Google täpsema otsingu lehekülge www.google.com/advanced_search



Otsing pildi järgi






ЗАДАНИЯ


Все ответы на задания оформляются в MS Word, в свободном стиле. Файл с ответами сохранить под своей фамилией и перешлите учителю по электронной почте juliailves.tjk@gmail.com. В теме письма укажите свою фамилию, класс.



Задание 1:

Найдите сайт Õpetajate Leht. Найдите все упоминания на этой газете о робототехнике. Все ссылки на статьи по этой теме в этой газете скопируйте в файл word.



Задание 2:(отвечаем на русском языке)


Вашему вниманию предлагается фотография, на которой один очень известный ученый держит в руках то, за что через несколько лет будет присуждена Нобелевская премия. Правда, получил ее не этот ученый, а его британские коллеги.

При этом злые языки утверждают, что на самом деле открытие сделали не они, а их коллега, которая обладала несносным характером и не захотела работать с ними вместе. И уж абсолютно точно известно, что без фото, которую эти ученые умыкнули из лаборатории своей коллеги, открытие бы не состоялось или произошло бы много позже.


1. Кто изображен на снимке и кто вместо него получил Нобелевскую премию?



Ülesande autor: Anatoly Shperk


Задание 3: (отвечаем на русском языке)

Предлагаю ответить на три вопроса, связанные с публикуемой здесь картинкой.


1. Кто изображен на этой фотографии?
2. Что он держит в руках?
3. На этом предмете есть надпись.Что за это за надпись и что она означает?
4. Кто автор фотографии?




среда, 12 сентября 2018 г.

Tund 2

ПРАКТИЧЕСКАЯ РАБОТА:

Otsing pildi järgi


Sissejuhatus

Nüüd on võimalik uurida/otsida informatsiooni Internetis täiesti uut moodi, otsides mitte sõna, vaid pildi järgi. Seda võimalust pakub Google Images.

Tavaliselt meie kasutame Google Images piltide leidmiseks. Sisestame sobiva sõna/lause ja otsime pilte, mis sellele vastavad.  Nüüd aga teeme teisiti.
Allpool on toodud erinevad pildid ja teie ülesandeks on leida informatsiooni vastavate piltide kohta.

Kooperi .doc faili ja vastus sisesta lahtrisse.  Salvesta see fail DOC-formaadis oma perekonnanimega. Saada dokumendifail e-kirja manusega oma õpetaja poolt antud aadressil (juliailves.tjk@gmail.com). E-kirja teemaks pane "Otsing pildi järgi" ja lisage oma perekonnanimi.

Fail (link)

Ülesanne 1

Kes need inimesed on? 






'









Ülesanne 2

Leia informatsiooni järgmiste logode kohta.







Ülesanne 3
Kellena töötab  see inimene?




Ülesanne 4
Mis linnas asub järgmine monument?










ИСПРАВЛЕНИЕ ОЦЕНКИ


Tund 2. 

Оформите в текстовом документе ответы на поставленные вопросы. Файл с ответами пришлите на адрес электронной почты juliailves.tjk@gmail.com 
Тема письма: фамилия, имя, класс, слова Исправление оценки

Сцена из какого романа изображена на картинке. Как долго автор писал этот роман. Кто автор





















Как называется памятник,  который разместился на привокзальной площади? Год открытия памятника? Название памятника?

sculpture1

Чем известен этот человек? Найдите его годы жизни
















На снимке показан чемпионат. Выясните, какой чемпионат? В каком году проходил и в каком городе? Кто стал чемпионом того чемпионата?



среда, 5 сентября 2018 г.

Tund 1

Исследовательская работа - Uurimistöö




“Исследовать - значит видеть то, что видели все, и думать так, как не думал ни кто"
А. Сент-Дьердьи

Цели и задачи уроков!

Провести научное исследование - это только половина работы. Важнейшим условием успеха становится ее оформление и выполнение требований к оформлению.

Основные этапы исследовательской работы 

1. Найти проблему - что надо изучать.
2. Тема — как это назвать.
3. Актуальность — почему эту проблему нужно изучать.
4. Цель исследования — какой результат предполагается получить.
5. Гипотеза — что не очевидно в объекте.
6. Новизна — что нового обнаружено в ходе исследования.
7. Задачи исследования — что делать — теоретически и экспериментально.
8. Литературный обзор — что уже известно по этой проблеме.
9. Методика исследования — как и что исследовали.
10.Результаты исследования — собственные данные.
11.Выводы - краткие ответы на поставленные задачи.
12.Значимость — как влияют результаты на практику.



Терминологический анализ – один из теоретических методов исследования, который направлен на раскрытие сущности исследуемых явлений посредством обнаружения и уточнения значений и смыслов терминов (понятий) их обозначающих.

Использование специального термина предполагает его объяснение (толкование) во избежание разночтений и других недоразумений. 

Разберёмся с терминами …

объект исследования, эмпирический метод исселования, эксперимент,  сравнение, область исследования, предмет исследования, тема исследования, актуальность исследования, методика исследования, гипотеза исследования, научная значимость исследования.


ЗАДАНИЕ 1


Выполните терминологический анализ указанных терминов. Для каждого термина указать источник (достоверный). Анализ оформить в виде текстового документа. Документ должен начинаться с фамилии, имени выполнявшего работу, и указания класса.
Документ прикрепить в электронный журнал.



Внимание! Одинаковые работы не принимаются и оцениваются, как 0 баллов для каждого сдавшего такую работу.



Задание для исправления 

Выполните терминологический анализ терминов по теме вашего исследования (термин и его научное пояснение). Для 5 терминов нужно найти научное объяснение. Для каждого термина указать достоверный источник. Анализ выполняется в текстовом редакторе. Результат присылается на электронную почту juliailves.tjk@gmail.com, в теме письма указываем имя, фамилию, класс и слова Исправление оценки и за какую тему